Preminuo novinar i književnik Petar Lazić


Poznati srpski književnik, novinar, publicista i univerzitetski profesor, Petar Lazić, preminuo je u 57. godini, javlja Kurir.

Lazić je rođen 25. septembra 1960. u Kosjeriću, a živeo je i radio u Beogradu.

Važio je za jednog od najuglednijih satiričara, čija su dela prevođena na tridesetak jezika, a zastupljen je u više od sto svetskih antologija, enciklopedija, leksikona i zbornika.

Novinarsku karijeru Lazić je započeo u studentskom radio programu “Indeks 202”. Od 1984. do ukidanja 1996. bio je autor tekstova, reditelj i “doživotni” urednik “Indeksovog radio pozorišta”.

Novinske i publicističke tekstove, prozu, poeziju i aforizme, kao i stručne i naučne radove Lazić je objavljivao u stotinak listova i časopisa u Srbiji i svetu.

Od sredine devedesetih do danas, bio je glavni i odgovorni urednik satiričnog lista Naša krmača, direktor i glavni i odgovorni urednik satirično-političkog magazina Bre, direktor i glavni i odgovorni urednik dnevnog lista Glas javnosti, pomoćnik odgovornog urednika dnevnog lista Blic i pomoćnik glavnog i odgovornog urednika programa Beograd 202.

Novinske i publicističke tekstove, prozu, poeziju i aforizme, kao i stručne i naučne radove Lazić je objavljivao u stotinak listova i časopisa u Srbiji i svetu.

Stalne kolumne pisao je za Književnu reč, Nin, Liberal, Bre, Crtu, Marku, Glas javnosti, Blic i Ilustrovanu politiku. Feljtone je objavljivao u Glasu javnosti i Ninu.

Na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu držao je nastavu iz predmeta Veština ubeđivanja u medijima, Kritička literatura i retorika, Retorika i javni nastup, Komunikacija i tehnika ubeđivanja (osnove) i Komunikacija i tehnika ubeđivanja (polemike i debate).

Bio je šef poslaničke grupe (DEPOS–ND) u Skupštini Srbije, kao i potpredsednik skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje. U junu 1994. podneo je ostavke na sve funkcije.

Jedini je šef poslaničke grupe u istoriji srpskog parlamenta koji je podneo ostavku na tu funkciju i napustio Skupštinu.

Izvor: N1info


PROČITAJTE I OVO:  „Jednostavne priče“ Lazara Ristovskog i na makedonskom jeziku