Osamnaesta tribina Laguninog književnog kluba održana je u petak, 5. avgusta u knjižari Delfi u SKC-u, a tema je bio minimalističan, nadrealan i veoma originalan roman „Račun“ švedskg pisca i glumca Jonasa Karlsona.
Na tribini su govorili Nikola Perišić, prevodilac, Dragan Jovićević, novinar i pisac, i Jovana Manić, novinarka.
Posao sa nepunim radnim vremenom u video-klubu, povremeno društvo nekolicine prijatelja i neambiciozna dnevna rutina koja se u najvećem broju slučajeva završava picom i gledanjem filma u jednosobnom stanu u Stokholmu. Tako izgleda život našeg junaka sve dok mu ne stigne misteriozni račun. Prema tom računu od njega se zahteva da plati astronomski iznos od 5,7 miliona kruna ili više od 600.000 evra. To je cena svega što je doživeo u životu, kao i za svu sreću koju je ikada upoznao.
Dragan Jovićević je pre svega roman doživeo kao „jednu ljubavnu priču običnog čoveka koji može biti svako od nas, koji je imao problem sa računom, i žene koja je predstavnik vlasti. To je najliterarnija subverzija koju sam ja ikada video. Meni su inače interesantne te subverzije koje se vide u romanu, ali ispod površine, u čemu Skandinavci potpuno dominiraju u poslednje vreme“.
Perišić je istakao da je pored ove priče o sreći, na njega snažan utisak ostavio element distopije. „Ona se naizgled događa u današnjem vremenu, a opet postojanje tog državnog organa, tajanstvenih vlasti koji ispostavljaju račun glavnom junaku, to pripada budućnosti a ne sadašnjosti. Pisac upozorava, može se reći, skreće pažnju na neke ozbiljne teme na jedan neobavezan način, što je možda i dobro.“
Jovana Manić je istakla da je najveći domet ove knjige poruka „da sreća nema cenu, a besmislenost života i traženje smisla u besmislu je ono što karakteriše našeg junaka. Otuda valjda i nema ime, i to je način na koji se sugeriše da smo to zapravo svi mi“.