Knjiga koja se ne ispušta iz ruku. Sugestivna naracija zasnovana na poznavanju perioda o kome se piše, intrigantan zaplet i privlačni likovi grade duhovito i zabavno štivo za istinsko čitalačko uživanje.Uzbudljivo štivo rafiniranog stila iz pera domaćih majstora istorijskog trilera. Ovako književna kritika ocenjuje roman „Firentinski dublet – Sfumato“, u kome su tajna istorija, stimpank i horror povezani u zavodljivu književnu majstoriju u kojoj će uživati svaki ljubitelj fantastike.
Roman su „u četiri ruke“ napisali Goran Skrobonja, jedan od najpoznatijih srpskih prevodilaca, priređivača, izdavača i pisaca žanrovske proze, i Ivan Nešić, dobitnik nagrade Društva ljubitelja fantastike „Lazar Komarčić“ za kratku priču „Trick or Treat“ i nagrade časopisa Književna fantastika 2017. za priču „Glasovi u plastici“.
„Koncept za roman nastao je pre bezmalo desetak godina. U vreme kada je Goran prikupljao priče za tematsku zbirku o vampirima, mimo pravila da se ideja ne iznosi dok ne zaživi na papiru, izložio sam mu zamisao o Milovanu Glišiću, koji je na osnovu profilisanja pomogao da se uhvati serijski ubica po imenu Sava Savanović. Goran je odmah video da taj zaplet može da se pretoči u daleko obimniji narativ i predložio je da zajednički napišemo roman, što sam ja sa oduševljenjem prihvatio“, otkriva nam Ivan Nešić. „Dugo nam je trebalo da se uskladimo i nakon prikupljanja i proučavanja obimnog materijala, ove godine smo pristupili i pisanju romana, što je išlo prilično brzo. Samo pisanje u ’4 ruke’ iziskuje određena pravila, ali mi nijednog trenutka nismo imali većih problema prilikom rada na rukopisu. Interesantno je da se nijednom nismo ’uživo’ videli, već smo sve razmene ideja i rešavanje nedoumica obavljali putem društvenih mreža. Nama je najvažnije da smo se dobro zabavljali tokom pisanja, i ako čitaocima bude iole zanimljivo kao što je nama bilo, mislim da smo uspeli da stvorimo delo kome je osnovna namena ’da se ne ispušta iz ruku“.
Godina 1889. Posle nekoliko mirnih meseci London ponovo drhti od straha: Trbosekova ubistva su se nastavila, a Skotland jard ne uspeva da pronađe krvoločnog počinioca.
Pomoć može da ponudi samo jedan čovek – isti onaj koji je, deset godina ranije, srpskoj policiji pomogao da pronađe i uhvati serijskog ubicu Savu Savanovića. Čovek po imenu Milovan Glišić.
Ali kralj Milan I Obrenović ima za Glišića još jedan zadatak. U Londonu slavnog pisca čeka misija od čijeg ishoda ne zavisi samo sudbina srpske i britanske krune već sudbina čitavog sveta, misija u kojoj ključno mesto zauzimaju beležnice dvojice najvećih umetnika renesanse, Leonarda i Mikelanđela, iz vremena kada su nakratko radili zajedno u Firenci, poznatije pod nazivom „Firentinski dublet“.
„U romanu su pored Milovana Glišića uloge dobile brojne istorijske ličnosti, kako srpske tako i one koji dolaze sa tla Ujedinjenog Kraljevstva – Tasa Milenković, Čedomilj Mijatović, istražitelji Skotland Jarda kao i najpoznatiji serijski ubica Džek Trbosek, ali ovo su samo neki od protagonista koji defiluju kroz roman. Koliko god je bilo moguće, trudili smo se da prenesemo duh epohe u kome se radnja odigrava i da se čitalac oseća kao da u rukama drži roman koji zaista potiče od nekoga ko je bio svedok tog perioda, a koliko smo uspeli u tome proceniće oni koji odluče da se upuste u ovu avanturu“, kaže Ivan Nešić.