Roman italijanske spisateljice Ade Murolo koji je privukao veliku pažnju italijanske čitalačke publike ali i kritike, nedavno se pojavio i na srpskom jeziku u prevodu Dragana Mraovića, a objavila ga je izdavačka kuća Dereta.
Radnja ovog sentimentalnog romana vezana je za Palici, gradić na jugu Italije, u kojem je odrasla Adela, glavna junakinja. U Adelinoj svesti, Palici je gotovo mitsko mesto u kojem su se kazaljke zaustavile i večno pokazuju čarobno vreme detinjstva. Međutim, ovaj roman nije samo sentimentalni vodič kroz posleratno italijansko društvo. Kroz paučinaste nabore vremena, u uspomenu na detinjstvo prodire destruktivnost sveta odraslih.
Odrastanje otuđuje ljude i to je ono što Adela najbolnije proživljava od svih junaka. Patološka vezanost za porodicu goniće je da se iznova i iznova vraća infantilnom svetu, koji je ujedno i svet sigurnosti. Tip junaka koji ostaje zarobljen u začaranom krugu svoje patologije već je mnogo puta viđen u književnosti, te se stoga neminovno moramo zapitati: šta je to u ovom romanu što je toliko privuklo i čitaoce i kritičare? Jedan od odgovora svakako leži u snovidnoj atmosferi koju Ada Murolo stvara svojim pripovedanjem. Nežno, poput uspavanke, Ada Murolo s podjednakom lakoćom pripoveda o primorju, mirisima mora i žukve, dečjim igrama, kolačima, živopisnim stanovnicima Palicija i njihovim mračnim tajnama, potisnutim telesnim nagonima, seksualnom zlostavljanju i smrti.
Evocirajući sećanja na svoje bližnje Adela je prinuđena da se stalno suočava sa smrću.
Ako bi tog popodneva nazvala Nerinu i pitala je: sećaš li se?, pa se ona ne seti, onda bi Adela konačno bila sigurna da je sećanje iluzija života i jedina razlika od smrti.
Adela je svesna da živi u prošlosti i da je samo pasivni recipijent sadašnjice, što je čini bližoj ‘podzemnom svetu’. I to je ono što baca senku na šarenilo detinjstva i daje jednu tamnu i delikatnu dimenziju ovom romanu. Mračna krhkost junakinje hrani se samo melanholijom i sentimentalnošću, upravo onime što druge junaka opterećuje i otuđuje od Adele. Najbolnija tačka Adelinog života – otuđenje od brata, ne može se poraviti njenim jedinim oružjem – nostalgijom.
Roman „More Palicija“ osvojio je brojne književne nagrade u Italiji, od kojih i specijalnu nagradu Rhegium Julii-Selezione Opera Prima, kao i Il Molinello (2014), italijanski pandan Nobelovoj nagradi u oblasti književnosti.