Stripovi (izbegnimo sada , besmislenu, a potencijalno predugu raspravu o terminu grafički romani – oba su sasvim u redu), su podjednako umetnička forma i potkultura. Kao i svaka supkultura i ova je obeležana izvesnim, manje ili više pisanim pravilima i pomalo odbija autsajdere. Spisak, stripova koji sledi, predstavlja dobre prelazne stripove- one koji omogućuju čitaocu ozbiljnije liteture da ih iskusi u drugačijoj formi (a da pritom ne mora da se upoznaje sa 70 godina dugim istorijatom Betmena).
Stuck Rubber Baby, je delimično autobiografski roman Howarda Cruse, koji prati Tolanda Polka, mladog belog borca za prava afro-amerikanaca na američkom Jugu tokom šestedesetih. Tokom protesta mladi Polka, otkriva i nelako prihvata da je homoseksualac. Cruse uspeva da govori o sopstvenoj mladosti i o (očigledno večnim ) pitanjima američke politike – kao što su rasa, seksualnost i građanstvo, a da ne bude ni dosadan (ovde pomaže pomalo neuredni, tačkasti stil ) ni opterećen nostalgijom.
Ben Tanaka, protagonista, Shortcomings-a je nezadovoljan gotovo svim aspektima svog života, poslom, gradom u kojem živi, na kraju krajeva samim sobom. Jedino čime nije nezadovoljan, je veza sa političkom aktivistikinjom Miko. Kada ga Miko, ostavi Tanaka se bori sa depresijom i pokušava da odluči da li da se bori za svoju propalu vezu ili da u dvadeset i nekoj, počinje život iznova. Autor Noah Baumbach, uspeva da uhvati specifičan vid samosažaljenja tipičan za privilegovane intelektualce na samom početku samostalnog života, kao i odnos između političkih uverenja i ličnih karaktera, svojih likova.
American Born Chinese, saglasno svom jednostavnom naslovu, istažuje pitanje građanskog i nacionalnog identiteta u Americi, u generaciji čija lična istorija počinje u Americi, ali čija nacionalna istorija seže hiljadama godina u prošlost. Grafički roman, se sastoji od tri paralelne priče – jedna je smeštena u kontekst kineske mitologije, druga se bavi susretom belog protagoniste i njegovog rođaka iz Kine, koji otelotvoruje sve zamislive stereotipe o Kinezima i treća (pomalo klišeizirano) govori o amerikanizovanom Kinezu, rastrzanom između svoje porodice i nove domovine. Vizualni identitet se menja sa svakom pričom i vrlo uspešno odslikava njen ton. Iako se bavi izrazito kompleksnim temama, strip sve vreme uspeva da bude izrazito duhovit.
Jacques Tardi je jedan od najuglednijih evropskih strip autora, akademski slikar već nekoliko decenija nastanjen u ovoj “manjoj” umetnosti. Iako je već dugo prihvaćen od francuske kulturne i akademske zajednice (odbio je titulu viteza kulture) , tek je nedavno ostvario proboj na šire evropsko i američko tržište (a uglavnom povodom stogodišnjice izbijanja Prvog svetskog rata). Njegov grafički roman It Was the War of the Trenches detaljno prikazuje gnusne detalje rovovskog rata, ali uspeva i više od toga – skokovima u budućnost, pokazuje da je Prvi svetski rat, samo početak najkrvavijeg veka u istoriji čovečanstva. Srpski prevod ovog stripa, opremljen je i prigodnim tekstom, istoričara Miloša Ković. Iako sa samim prilogom nema nikakvog problema (srpski udeo u ovom ratu i zaslužuje malo patetike), on ipak ne korespondira dobro sa romanom, jer se ovaj bavi samo “zapadnom pozornicom”, odnosno francuskim i belgijskim ratištem.
David Mazzuchelli poznat je po radu na konvencionlanijim stripovima, kao što su Betmen i Derdevil, ali je u Asterios Polyp– u pustio svoju nekonvencionalnu umetničku stranu da divlja i rezultat je sjajan. Lik iz naziva, je sredovečni arhitekta, koji proživljava krizu nakon što ga žena ostavlja. On napušta svoj dotašnji život, otkrivajući slobodu u jednostavnijem životu , u provincjalnoj mehaničarskoj radnji. Iako je sama priča relativno konvecionalna, Mazzuchelli shvata da je strip vizuelni mediji i koristi gotovo svaki panel za neki vid eksperimenta i proširivanja mogućnosti forme. Rezultat je impresivan strip prožet referencama, na pop kulturu, akademsku kulturu, mitologiju – u osnovi sve što potiče maštu ovog impresivnog umetnika.
Autor: Jan Kanja