Predstavljanje knjige “Ka lepoti. Erotološko čitanje Sapfine poezije”


U četvrtak, 23. marta sa početkom u 19.30 časova u Maloj sali Zadužbine Ilije M. Kolarca (Studentski trg 5) biće organizovano predstavljanje knjige Ka lepoti. Erotološko čitanje Sapfine poezije Jelene Pilipović.

Na tribini će učestvovati prof. dr Slobodan Grubačić, prof. dr Dragan Prole, prof. dr Milo Lompar i autorka.

O knjizi: U knjizi Ka lepoti Jelena Pilipović posmatra slatke reči pesnikinje Sapfe, koje su sa plamenom izmešane (Plutarh iz Heroneje) i tako prati, ili, kako sama kaže, uhodi erotsko rađanje njihove lepote.

I dok to čini, istim plamenom zahvaćene su i njene oči i njen duh, pa i njene reči – kao i Sapfine – postaju erotizovane i sijaju i svetle njihovim izvornim sjajem i lepotom.

U približavanju (Heraklit) poeziji drevne pesnikinje, Jelena Pilipović ponesena je ovim empedoklovskim načelom: isto se saznaje istim. Ali i ovim: posmatrajući svoj predmet, mišljenje u najvišem, ekstatičkom trenutku posmatra i sebe samo.

Kao i pevanje božanstvene (Alkej) Sapfe.

Taj pridevak božanstven pripada i onom ko, pišući o Sapfi, može da se vine do njenih nebeskih visina.

Jelena Pilipović u tome je uspela, bez sumnje.

Nikola Strajnić

O autorki: Jelena Pilipović (Beograd, 1972) predaje na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, na kome je stekla zvanje magistra tezom Panpoetizacija – poetološko određenje pojma i njegova primena u idiličnoj književnosti, kao i doktora nauka disertacijom Platonova misao kao graditeljski princip Vergilijevog dela. Postdoktorsko istraživanje na Institutu za antropologiju i istoriju antičkih svetova u Parizu privedeno je kraju radom Transfiguracije erosa – mnogolikost fenomena ljubavi u Sapfinoj poeziji (Les transfigurations de l’éros – le polymorphisme du phénomène d’amour dans la poésie de Sappho). Objavila je monografije Orfejev vek (2005), Locus amoris. Dijaloško čitanje Sapfine poezije (2014), kao i mnogobrojne naučne radove na srpskom, engleskom i francuskom jeziku. Dobitnica je Istraživačke nagrade grada Pariza. Za  knjigu Ka lepoti. Erotološko čitanje Sapfine poezije (2016) dobila je nagradu „Nikola Milošević“ za najbolju knjigu u oblasti teorije književnosti i umetnosti, estetike i filozofije, koju dodeljuje Radio Beograd 2.

PROČITAJTE I OVO:  Nezapamćena gužva na potpisivanju Ljosinih knjiga