U ovoj biblioteci čitaoce zatvaraju u kaveze, duhovi lutaju između polica, možete videti i lobanje poznatih pisaca, a knjige se čuvaju uz pomoć urina.

Smeštena iza čuvene katedrale Svetog Patrika u Dablinu, Maršova biblioteka nije samo najstarija javna biblioteka Irske, već i jedna od retkih građevina iz 18. veka koja se još uvek koristi u originalne svrhe. Njeni hodnici i police ostali su gotovo netaknuti tokom vekova, očaravajući posetioce svojom autentičnošću i atmosferom koja podseća na Hogvorts iz knjiga o Hariju Poteru.
View this post on Instagram
Kavezi za posetioce
Biblioteka se sastoji od dve duge galerije povezane malom čitaonicom. Elegantne tamne hrastove police, ispunjene starim knjigama, ukrašene su pokretnim merdevinama, dok tri mala “kaveza” na kraju prostorije dodaju poseban šmek. Ovi kavezi su u prošlosti služili za zaključavanje čitalaca kako bi se sprečila krađa skupocenih knjiga.
Oproštajna poruka za duha
Međutim, Maršova biblioteka krije više od knjiga i arhitektonske lepote. Legenda kaže da duh njenog osnivača, nadbiskupa Narcisusa Marša, luta hodnicima u ponoć. Marš, koji je osnovao biblioteku 1707. godine, poznat je po tragičnoj priči o svojoj voljenoj nećaki Grejs.
Happy #WorldBookDay
Marsh’s library. The first public library in Ireland, Est. 1707. St. Patrick’s Close Dublin pic.twitter.com/pIsvYNNFRe— Old Ireland (@OldeEire) March 2, 2017
Grejs je, uprkos protivljenju svog ujaka, pobegla sa pomorcem kojeg je volela. Pre nego što je otišla, sakrila je oproštajnu poruku za nadbiskupa u jednoj od hiljada knjiga u biblioteci. Marš nikada nije pronašao pismo, a legenda kaže da njegov duh i dalje neumorno pretražuje police u potrazi za poslednjim rečima svoje nećake.
Lobanja čuvenog pisca
Posebno jeziv detalj biblioteke je povezan s Džonatanom Sviftom, autorom Guliverovih putovanja. Njegovo telo, kao i telo njegove devojke Stele, sahranjeno je u obližnjoj katedrali Svetog Patrika. Kopije njihovih lobanja nalaze se na dva mesta – Stelina u jednom od bibliotečkih kaveza, dok je Sviftova izložena u katedrali. Priča se da Sviftov duh ponekad posećuje Maršovu biblioteku kako bi bio bliže svojoj voljenoj.
Quella che vedete è la Marsh’s Library, la prima biblioteca pubblica d’Irlanda (Dublino), dove c’è il teschio di Swift e dove Stoker si ispirò per il suo Dracula. Il suo preziosissimo catalogo ospita testi sul folklore, streghe e persecuzioni. pic.twitter.com/tRr0skjASS
— Poesia (@Poesiaitalia) September 6, 2020
Čuveni posetioci biblioteke
Maršova biblioteka imala je mnoge slavne posetioce. Među njima su Džonatan Svift, Bram Stoker i Džejms Džojs. Stoker, poznat kao autor Drakule, često je dolazio tokom studija na Triniti koledžu, istražujući knjige o religiji, veštičarenju i putovanjima u Istočnu Evropu.
It’s not all theology and learned philosophy in 16th-century books, you know… pic.twitter.com/fLTuzAO7GL
— Marsh’s Library (@MarshsLibrary) February 11, 2024
Za one koji žele dodatnu dozu misterije, u biblioteci se može kupiti ilustrovana knjižica s duhovitim pričama i zanimljivim činjenicama. Jedna od njih kaže da su pojedine knjige sačuvane uz pomoć – urina! Iako su ovakve tvrdnje možda preuveličane, svakako doprinose jedinstvenoj atmosferi ovog mesta.
Maršova biblioteka otvorena je za javnost, ali se preporučuje poseta tokom dana. Osim ako, naravno, nemate zakazan susret sa nadbiskupom Narcisusom Maršom…
Piše: Genevieve Fitzgerald
Izvor: dublin.ie