Promocija romana „Slučaj Vinča“ Gorana Milašinovića biće održana u ponedeljak, 10. jula u 18 sati u Delfi Caféu u SKC-u.
O „prvom romanu o srpskom Černobilju“ pored autora govoriće scenarista i reditelj Vuk Ršumović i književni kritičar prof. Petar Pijanović.
U poslepodnevnim satima u Vinči 15. oktobra 1958. oglasio se centralni alarm za detekciju povišenog radioaktivnog zračenja. Grupa mladih naučnika je prilikom izvođenja naučnog eksperimenta osetila miris ozona… Ubrzo su svi oni oboleli od radijacione bolesti, za koju, naizgled, nema leka. Preostaje jedino da se u pariskom Institutu Kiri obave eksperimentalne, humane transplantacije koštane srži, prve u svetu.
Sudbine obolelih, ljubav između jedne pacijentkinje i jednog francuskog lekara i sklapanje prijateljstava odvijaju se daleko od očiju javnosti, čemu doprinose i politički pritisci.
Roman je inspirisan istinitim događajem. Petoro je preživelo transplantaciju, jedan nije. Dobrovoljni davaoci koštane srži za Vinčance bili su građani Pariza. Rizikovali su živote zarad nepoznatih stranaca. Ostalo je proizvod mašte pisca.
Po profesiji kardiolog, profesor Medicinskog fakulteta i direktor Pejsmejker centra u Kliničkom centru Srbije, Milašinović je napisao nekoliko zapaženih romana, među kojima su „Lekari“ (Laguna, 2015), „Heraklov greh“, „Posmatrač mora“, „Camera obscura“, „Apsint“, „Maske Sofije de Monten“, „Rascepi“… Živi i radi u Beogradu.