Knjiga “Kad je Gugl sreo Vikiliks” Džulijana Asanža, prevedena na srpski jezik, izdavačke kuće Albion buks predstavljena je danas u Beogradu.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić kazao je predstavljajući knjigu da je ona “strahovito zanimljiva”.
“Knjiga je nešto što je drama savremenog trenutka”, ocenio je Šabić i dodao da je štivo koje apsolutno vredi pročitati kako sa stanovišta dešavanja u svetu, tako i dešavanja u Srbiji.
Kako je objasnio stručnjak za IT pravo Žarko Ptiček, dodatna vrednost knjige ogleda se i u “obilnim” fusnotama koje daju objašnjenja određenih pojmova “tako da knjiga može biti i jednostavan udžbeničić IT prava”.
“Iz knjige možete da vidite ili da naslutite nešto u šta često nemate uvid, a to je kako razmišlja neko ko predstavlja veliku formaciju, možete da osetite šta su firme u stanju da urade zbog profita i šta ih primoravaju da rade”, naveo je on.
Ptiček je istakao i da knjiga predstavlja uvid u povezanost medija i to da “smo svi u istom čamcu”.
Glavni i odgovorni urednik novinske agencije Beta Ivan Cvejić naveo je da knjiga predstavlja “jedan veliki intervju koji je specifično rađen u vrlo interesantim okolnostima i sa brojčano neravnopravnim učesnicima, s jedne strane, Asanžom koji je intervjuisan i s druge strane ljudima iz Gugla i ne samo Gugla”.
Prema njegovim rečima, u knjizi “Kad je Gugl sreo Vikiliks”, Asanž je kompaniju Gugl predstavio kao “centralizujuće džinovsko zlo”.
“Jedna slika koja mi se dopala, iako je prilično brutalna, jeste njegovo shvatanje cenzure i autocenzure kao piramide na čijem vrhu je ubistvo novinara, a ispod toga su blaži nivoi pritisaka”, naveo je Cvejić.
Reditelj Kokan Mladenović ocenio je da knjiga predstavlja treći čin jedne ozbiljne ljudske drame, kao i jednu veliku platformu borbe u tri nastavka.
“Ova knjiga je poziv da pročistimo svoje dvorište”, kazao je Mladenović koji je istakao da je Asanž u tri knjige objedinio nešto što bi moglo da bude “zdravorazumska platforma za ponašanje”.
Izvor: N1info