Mapa neregularnih sećanja


„Šaka anegdota“ Hansa Magnusa Encensbergera predstavlja lucidna sećanja na godine formiranja jednog od najznačajnijih nemačkih književnika i najuticajnijih intelektualaca, koja su takođe portret Nemačke pod nacizmom.

Encensberger nam dočarava svoje detinjstvo, adolescenciju i ranu mladost u vidu ispreturanih sećanja na ljude i događaje koji su ga obeležili. Ekonomski krah 1929. – godine u kojoj je rođen – i kolaps Vajmarske republike, uspon nacizma, rat i bombardovanja, prolazak kroz hitlerjugend, kojem je spretno umakao kao dečak, evakuacija iz grada na selo, nova posleratna Nemačka, otkriće Holokausta u dokumentarcu čije će ga slike zauvek proganjati, težnja da postane filozof, otkrivanje Marksa i razotkrivanje Hajdegera…

Ali sećanje je fragmentarno i kao takvo nepouzdan vodič. Zato autor uzima slobodu kolažiranja, spajajući motive, ilustracije i anegdote u opus incertum. Tako su stari Rimljani nazivali poseban način građenja zidova od lomljenog kamena.

Po rečima prevodioca Drinke Gojković, „čitalac može da bira kako će čitati ’Anegdote’: kao ’(auto)portret umetnika u mladosti’; kao selektivnu, nesistematičnu, redukovanu porodičnu hroniku; kao ponovno oživljavanje jednog gamenskog detinjstva i hiperaktivnog ranog sazrevanja; kao sećanje na nacizam, rat i prve poratne godine; kao vedar i često autoironičan prilog za biografiju, ispisan poznatom ’lakom rukom’ i obogaćen porodičnim fotografijama i svakovrsnim ilustracijama. Barokna razigranost i humorne note – takvo čitalačko zadovoljstvo nije često na raspolaganju“.

Hans Magnus Encensberger, pisac, esejista, prevodilac i urednik, bio je jedan od najznačajnijih nemačkih posleratnih književnika i najuticajnijih intelektualaca. Eseji su za njega idealan oblik književnog izraza, poznat je po svojoj kritici medija, provokativnim političkim člancima, ironičnoj odbrani potrošačkog društva, kritikama institucija poput Evropske unije i bespoštednom raskrinkavanju svekolike ekspertokratije. Pisao je poeziju, romane, eseje, književnu kritiku i knjige za decu. Dobitnik je najuglednije nemačke književne nagrade „Georg Bihner“ (1963) i brojnih drugih priznanja.

„Šaku anegdota“ možete pronaći u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs, kao i na sajtu laguna.rs.