Istraživanje koje je nedavno sprovedeno na Univerzitetu Jejl pokazalo je kako samo pola sata čitanja knjiga dnevno može da produži život za gotovo dve godine.
Istraživanje je imalo za cilj da utvrdi kako čitanje knjiga i časopisa utiče na dugovečnost. Iako su ranija istraživanja utvrdila da aktivnosti koje podrazumevaju sedenje, poput gledanja televizije, skraćuju život izgleda da čitanje nema ovakav efekat ili, baš naprotiv, ima suprotno dejstvo na dužinu života.
Oni koji su, tokom dvanaestogodišnjeg istraživanja, čitali tri i po sata nedeljno imali su 17% manje šansi da umru u odnosu na one koji nisu čitali. Oni koji su čitali i duže smanjili su mogućnost smrtnosti za 23%.
Ljudi koji su umesto knjiga čitali novine i časopise imali su 11% manje šansi da umru u odnosu na nečitače. Ali samo ako su čitali više od sedam sati dnevno.
Svi učesnici istraživanja, njih gotovo četiri hiljade, imali su preko pedeset godina kada je počelo istraživanje i bili su različitog društvenog, zdravstvenog, etničkog, bračnog, ekonomskog i obrazovnog statusa.
Čitaoci su, u proseku, živeli 23 meseca duže od onih koji nisu čitali. Ovo je bila odlika svih grupa čitača, bez obzira da li su u pitanju muškarci, žene, bogati ili siromašni.
Ovim istraživanjem, koje je započelo 2000. godine, nisu obuhvaćeni oni koji koriste elektronske čitače ili audio knjige.
U zaključku istraživanja stoji kako stariji od 65 godina, koji više od četiri i po sata provode pred televizorom, preusmeravanjem svog slobodnog vremena ka čitanju knjiga mogu sebi da produže život. I oni koji čitaju novine i časopise prelaskom na drugačiju literaturu mogu da pomognu sebi.
Jedno ranije istraživanje je pokazalo kako čitanje poboljšava moždanu aktivnost i sprečava razvoj demencije, kao i da se čitanjem smanjuje nivo stresa.
Pravac biblioteka!
Izvor: NextShark