Pitali smo ga da za posetioce Bookvara preporuči tri filma snimljena na osnovu književnih predložaka. Evo šta nam je odgovorio.
Kada govorimo o filmskim adaptacijama književnih predložaka, uvek se prvo setim romana/filma Poverljivo iz El Eja. Roman iz 1990. godine je treća knjiga iz El Ej kvarteta Džejmsa Elroja koji obuhvata kompleksne i višeslojne krimi priče smeštene u Los Anđeles 1940-ih i 1950-ih. U pitanju je roman od 500 stranica, izuzetno komplikovanog zapleta, delo u kome sve vrvi od živopisnih likova i nije bilo lako pretočiti ga u film. Zapravo, to se činilo nemogućim. Brajan Helgelend i Kurtis Henson su uspeli da adaptiraju roman u vrlo dobar scenario, a zatim u još bolji film. Izmena u odnosu na roman ima, one su bile neophodne da bi film uopšte mogao biti snimljen, ali je sve urađeno u skladu sa Elrojevom vizijom i suština romana je sačuvana. Imajući sve to u vudu, ne čudi što su Henson i Helgelend za svoj podvig nagrađeni Oskarima.
Dž. G. Balard je roman Sudar napisao 1973. godine i izazvao veliku kontraverzu. Dvadeset i tri godine kasnije Dejvid Kronenberg je snimio istoimeni film i ponovo uzburkao (puritanske) duhove. I roman i film govore o opsesiji i fetišima, veoma su seksualno eksplicitni i svakako nisu za svačiji ukus. Ono što fascinira jeste da Kronenberg nije ublažio Balardov predložak. Naprotiv, prilagodio ga je svom senzibilitetu i filmskom mediju i učinio još provokativnijim. Rezultat je vrhunski film proistekao iz vrhunskog romana, prava mera. Ova adaptacija se često previđa na listama najboljih, što je šteta, ali ujedno i cena koja mora da se plati za provokaciju poput ove.
Ne bi bilo fer da u ovaj pregled ne uvrstimo i jednu adaptaciju grafičke novele… Odlučio sam se za grafičku novelu V kao vendeta scenariste Alana Mura i crtača Dejvida Lojda koju su 2006. godine, skoro dve decenije od prvog objavljivanja, za film adaptirali braća Vačovski (sada: sestre Vačovski). Totalitarni režimi nikada nisu bili strani srpskom usudu i (na žalost) senzibilitetu, tako da mi se mračna vizija distopijskog Londona iz filma/romana učinila poznatom. Zanimljivo, prvo sam pogledao film, pa tek onda pročitao predložak – što mi nije umanjilo uživanje. Film i grafička novela se razlikuju, što je i normalno, adaptacija je komercijalnija, ali osnovna postavka i glavna poruka ostale su netaknute. Džejms MekTig je odlično režirao adaptaciju, pa je prava šteta što je nakon ovog film skliznuo u opskurnost.