„Sećanje na Borislava Pekića“ u Velikoj Plani


U Narodnoj biblioteci „Radoje Domanović“ u Velikoj Plani biće održana tribina „Sećanje na Borislava Pekića“ u utorak, 23. avgusta sa početkom od 19 sati.

Borislav Pekić je jedan je od najznačajnijih pisaca srpske književnosti XX veka, romansijer, dramski pisac i filmski scenarista.

Na početku svog književnog stvaralaštva pisao je scenarija za različita filmska preduzeća. Prema njegovom tekstu „Dan četrnaesti“ snimljen je film koji je 1961. godine predstavljao Jugoslaviju na filmskom festivalu u Kanu.

Godine 1965. objavljuje svoj prvi roman „Vreme čuda“. Od tada se posvećuje isključivo pisanju. Piše prozu, pozorišne, radio i televizijske drame. Kratki roman „Uspenje i sunovrat Ikara Gubelkijana“ objavljen je u izdanju „Slova ljubve“ iz Beograda tek 1975. godine (iako je napisan znatno ranije, ali Pekić nije uspeo da pronađe izdavača koji bi se usudio da objavljuje njegova književna dela).

Rukopis sotije „Kako upokojiti vampira“ izabran je na anonimnom književnom konkursu Udruženih izdavača i štampan 1977. godine. Sledi kratak roman „Odbrana i poslednji dani“ (1977). Njegovo kapitalno delo, saga-fantazmagorija „Zlatno runo“, objavljuje se u sedam tomova (1978–1986), za koje Pekić 1987. godine dobija „Njegoševu nagradu“. Prema mišljenju žirija Televizije Srbije, ovaj roman je ušao u izbor deset najboljih romana napisanih na srpskom jeziku od 1982. do 1992. godine.

Žanr-romanom „Besnilo“ (1983), svojevrsnom apokaliptičkom vizijom sveta u kojem živimo, Pekić je odstupio iz istorijske tematike „Zlatnog runa“ i napisao delo sa elementima trilera. Taj roman, zahvaljujući svojoj tematskoj provokativnosti, postao je bestseler i doživeo veliki broj izdanja.

Pored ostalih gostiju, o bogatom Pekićevom književnom stvaralaštvu će govoriti urednik u Laguni Dejan Mihailović.


PROČITAJTE I OVO:  TIKTOK VODIČ kroz neurologiju i psihijatriju