Biblioteka grada postaje svetski centar fantastike


Treći Festival fantastične književnosti “Art-anima” počinje danas u 18 časova u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda, a trajaće do srede 1. juna.

Festival koji organizuje istoimeni sajt za promociju fantastike, u saradnji sa Bibliotekom grada Beograda, izdavačkom kućom „Čarobna knjiga“, Udruženjem građana „Punkt.rs“ i časopisom studenata dramaturgije „Armaturgija“, sada je poprimio i međunarodni karakter, a ulaz je besplatan.

Iako je programski precizno određen cilj manifestacije, kao skretanje pažnje šire ali i stručne javnosti na vrstu literarnog stvaralaštva koja je dugi niz godina kod nas bila zapostavljena, potcenjivana i marginalizovana, a koja je u svetskim okvirima ostavila izuzetno upečatljiv i osoben trag ne samo u književnosti već i u drugim umetnostima, društvenoj kritici i kojekude još – nema nikakve sumnje da je ishode ovakve neobične smotre teško predvideti i potpuno je kontrolisati.

Ko zna na šta će sve ovo izaći!

S jedne strane, stara srpska poslovica veli: kome je do fantastike – zlo ne misli, ali, s druge strane, nema ni većeg prezira i difamacije žitelja od onog iskazanog sa: nemoj da mi tu fantaziraš (ili, sasvim svejedno: filozofiraš)!

Jedno je sigurno: Zemlja Čuda će posle svega ovoga u lokalnom diplomatskom koru sloviti kao još čudnija zemlja!

Kako god bilo, tek drugi festivalski dan počinje u 18 časova predstavljanjem novog broja almanaha „Književna fantastika“. Ovaj almanah je godišnja publikacija koja nudi uvid u aktuelnu domaću i svetsku produkciju književnih ostvarenja pisanih u ključu fantastike, i to u svim njenim oblicima (proza, poezija, dramska ostvarenja…). A njegova dva najvažnija segmenta posvećena su kratkoj priči i teorijskim radovima. Među zastupljenim autorima priča su Filip David, prof. dr Zoran Živković, Filip K. Dik, Lord Dansejni, Goran Skrobonja i drugi, dok su među autorima eseja dva svetski poznata teoretičara fantastike prof. dr Darko Suvin i dr Džon Klut, kao i nekoliko domaćih autora, kao što su prof. dr Dejan Ajdačić, prof. dr Vladislava Gordić Petković, dr Dejan Ognjanović… Na promociji će govoriti urednici Dragoljub Igrošanac i Mladen Jakovljević, kao i autori zastupljenih radova.

PROČITAJTE I OVO:  Promocija knjige "Velikani grafičkog dizajna #1 Saveta i Slobodan Mašić"

Posle toga, od 19 časova biće upriličena dodela nagrade „Art-Anima“ za doprinos popularizaciji fantastike. Ovo priznanje ustanovljeno je 2014. godine, kada je dodeljeno prof. dr Zoranu Živkoviću. Prošle godine nagrada je uručena Goranu Skrobonji, a ovogodišnji laureat je Žika Bogdanović.

Žika Bogdanović (Beograd, 1932), bivši direktor Jugoslovenske kinoteke i izdavačkog preduzeća “Jugoslavija”, jedan je od prvih ozbiljnih teoretičara, prevodilaca, ali i pisaca fantastike na prostoru bivše SFRJ. Oživeo je međuratnu ediciju „Plava ptica“ u kojoj su, između ostalog, objavljena brojna dela fantastike. Zajedno sa prof. dr Zoranom Živkovićem osnivač je kultnih edicija žanrovske književnosti „Kentaur“ i „Polaris“, koje su brojem objavljenih naslova, kvalitetom, tiražima i ukupnim uticajem na široko čitalaštvo, ostale do sada bez premca.

Nakon dodele nagrade biće upriličeno književno veče na kojem će sa laureatom Žikom Bogdanovićem biti vođen razgovor o srpskoj sceni fantastike nekada i sada.

Od 20 časova na programu Festivala je predstavljanje romana „Tumač fotografija“. Reč je o zajedničkom delu poznatog srpskog pisca fantastike prof. dr Zorana Živkovića i mladog umetničkog fotografa iz Francuske Adrijena Tomaza. Autorski dvojac će govoriti o tome kako je došlo do saradnje, o kakvom se tipu romana radi, a njihova priča biće potkrepljena projekcijama umetničkih fotografija zastupljenih u samoj knjizi.

Večernja seansa, ujedno i završni događaj drugog dana Festivala, rezervisan je za ljubitelje strašne proze. Dakle, u 21 čas počinje promocija zbirke „Vampirske priče“ Gorana Skrobonje, na kojoj će, pored autora, učešće uzeti dr Dejan Ognjanović i Mladen Milosavljević. „Vampirske priče“ predstavljaju kolekciju kratkih proznih ostvarenja jednog od najboljih domaćih pisaca fantastike, Gorana Skrobonje, nastajalih tokom različitih perioda njegovog stvaralačkog rada. Obuhvaćena dela pisana su od kraja osamdesetih, pa sve do 2015.

PROČITAJTE I OVO:  Roman akademika Vlada Uroševića na srpskom jeziku

Ako tokom noći ne dođe do propasti sveta, invazije vanzemaljaca, najezde zombija, prelaska Bibliteke u drugu dimenziju ili vremenski period – eto nam sutra novog okupljanja fantastičara na istom mestu, a na opštu polzu i uveselenije življa serbskoga!

Izvor: Blic