Francuzi u proseku čitaju knjige dva minuta dnevno, Italijani, Austrijanci i Rumuni pet a građani Srbije šest minuta, objavila je Evropska statistička služba povodom Svetskog dana knjige koji se obeležava danas.
Estonci čitaju prosečno 13 minuta dnevno a Finci i Poljaci minut kraće, koliko i Norvežani, dok Madjari nad knjigom provedu 10 minuta, pokazalo je istraživanje sprovedeno izmedju 2008. i 2015. koje je obuhvatilo ljude stare izmedju 20 i 74 godine iz 15 članica EU, Norveške, Srbije i Turske.
Podaci Evrostata pokazuju da su domaćinstva u EU u 2016. potrošila više od 90 milijardi evra ili 1,1 odsto ukupne potrošnje na knjige, novine i pisani materijal, odnosno 0,6 odsto bruto domaćeg proizvoda EU.
Gledano po stanovniku, reč je o sumi od oko 200 evra za knjige i novine.
Istovremeno, domaćinstva u EU za knjige, novine i pisani materijal izdvajaju manje od polovine potrošnje na rekreaciju i kulturne sadržaje.
Potrošnja za knjige, novine i pisani materijal je u padu od 1995, kada je za to izdvojeno 1,8 odsto ukupne potrošnje domaćinstava u EU.
Na knjige najviše troše Slovaci, 2,1 odsto ukupne potrošnje domaćinstava, a najmanje Bugari i Grci, po 0,6 odsto.
Najviše “knjiških moljaca” je u Finskoj, gde 16,8 odsto ispitanika kaže da im je čitanje knjiga jedna od aktivnosti kojima posvećuju vreme.
Slede Poljska sa 16,4 odsto i Estonija sa 15 odsto “čitača”.
S druge strane, u Francuskoj samo 2,6 odsto ispitanih posvećuje vreme čitanju.
U Srbiji se za osam odsto ispitanika može reći da su “knjiški moljci”, u Turskoj za 10 odsto a u Norveškoj za 18 procenata, objavio je Evrostat.
“Čitači” prosečno čitaju knjige između sat u Francuskoj i sat i po dnevno u Madjarskoj.
U svim zemljama, pokazuju statistike, više čitaju žene nego muškarci ali muškarci koji čitaju to rade duže nego žene.
Izvor: N1info