Distopijska vizija skorije budućnosti


Tiranija transparentnosti, prisustvo na društvenim mrežama, potreba da se predstavimo u najboljem svetlu, informacije koje o nama imaju vlada, Gugl i Fejsbuk… Sve su ovo teme kojima se u romanu „Krug“ bavi jedan od vodećih američkih autora Dejv Egers. On upozorava na opasnosti u društvu opsednutom tehnologijom, predstavljajući zastrašujuću viziju budućnosti u kojoj privatnost nestaje.

Mej Holand ne može da veruje koliku sreću ima. Zaposlila se u savršenoj kompaniji – najnaprednijoj, najhumanijoj, najuticajnijoj na svetu, centru čitavog svetskog napretka.

Krug je savez sjajnih umova generacije. Ovde je Mej okružena istomišljenicima, svi je vole, njen rad je cenjen. Oduševljava je modernost ove kompanije sa sedištem u ogromnom kampusu u Kaliforniji, gde žurke traju celu noć, poznati muzičari sviraju na travnjaku, održavaju se sportske aktivnosti, klubovi, trpeze…

Moćniji od Gugla i Fejsbuka, Krug je tehnološki gigant koji je razvio najpopularnije društvene medije, najefikasniji sistem pretraživanja interneta, hiljade aplikacija koje znatno pojednostavljuju život ljudi. Lični imejl nalozi korisnika, njihovi profili na društvenim mrežama, onlajn plaćanja povezani su univerzalnim programom kontrole. Rezultat: svako ima samo jedan identitet na mreži.

Došla je nova era otvorenosti i duha zajednice. Krug stvara novi svet, u kojem nema zločina, gde svi znaju sve jedni o drugima, gde je vaš život otvorena knjiga, svet bez tajni, bez zavisti i zla. Ali ako želite da budete sami – pazite se. Čovečanstvo želi da vas prigrli i neće se zaustaviti ni pred čim. Uostalom, ako ne radite ništa loše, zašto biste uopšte morali da se krijete?

„Krug“ lidera novog talasa američke literature, koji su kritičari nazvali „savremenom 1984“, inteligentan je, duhovit i zastrašujuće relevantan roman koji postavlja pitanja o našem sećanju, istoriji, privatnosti, demokratiji i granicama ljudskog znanja.

PROČITAJTE I OVO:  Razgovor o Danilu Kišu na dan piščevog rođenja