French writer and philosopher Bernard-Henri Levy poses on November 8, 2011 in Paris. His new book, "La Guerre Sans l'Aimer" (War Without Loving Her), is focused on the backstages of the Franco-British aerian military intervention in Libya. AFP PHOTO / PATRICK KOVARIK

Kontroverzni filozof Bernar Anri Levi dolazi na 10. Beldocs


Nesumnjivo je da će predstojeći 10. Beldocs (od 8. do 15. maja) svakako obeležiti dolazak Bernara Anrija Levija (Berndard-Henri Levy), poznatog francuskog filozofa, pisca i publiciste, poznatog i pod inicijalima BHL kojima se potpisuje i kao jedan od najistaknutijih takozvanih prestavnika “Novih filozofa”.

Takođe, Bernar Anri Levi poznat je i po svojim kontroverzama koje su njegovi politički stavovi izazvali u domaćoj i međunarodnoj javnosti. Svoje izjave o ratu u Jugoslaviji i potonjem bombardovanju donekle je već objašnjavao, ali svakako će predstojeći festival biti dobro mesto da i uživo čujemo BHL i njegove politička i filozofska promatranja sveta.

Levija će ovom prilikom ugostiti naš proslavljeni reditelj Goran Marković, čijem je radu u dokumentaristici posvećen poseban program Beldocsa. Marković i Levi su već sarađivali na filmu Srbija godine nulte, a nakon projekcije planiran je i njihov zajednički razgovor. “Kreacija vs. destrukcija” biće i tema tribine, i naziv specijalnog programa u kome će se prikazivati ostvarenja sa političkim i ratnim tematikama. Tako se u tom programu našlo mesta za čak dva filma BHL – Pešmerga i Bitka za Mosul.

Oba filma su uvid u najnoviji opsesiju čuvenog filozofa, a tiču se neprekidnih sukoba Kurda sa Isis-om. Pešmerga – što na farsiju (persijskom) znači “oni koji se susreću sa smrću” – ime je kurdskih vojnika, sa kojima je Bernar Anri Levi živeo svakodnevno, delio njihove živote, žudnje, borbe, i tako ostvario vrlo osobene i retko viđene snimke.

Film Pešmerga premijerno je prikazan u Kanu prošle godine, i sasvim zasluženo pokupio pohvale za izvanrednu kameru, koja sve vreme opčinjava, dok se Levi kreće sa pobunjenim Kurdima u njihovoj borbi protiv Isis-a.

On je sa svojim timom kamermana boravio od jula do decembra 2015. godine na granici hiljadu kilometara dugoj, koja razdvaja irački Kurdistan od Isis-ovih trupa. Tokom putovanja, Levi razvija film poput dnevnika od slika, koje nude tu privilegiju da gledalac stekne pravi uvid u rat kome se kraj ne nazire, ali čiji su ulozi od globalnog značaja. U malom prostoru u kome se nalazi sa Pešmergama, onim kurdskim borcima koji su odlučni u borbi protiv džihada i fundamentalizma, film nas vodi od vrhova Mosula do srca planine Sinđar, prolazeći putem poslednjih hrišćanskih manastirima, kojima preti destrukcija. Na tom putu Bernar Anri Levi nailazi na mnogobrojne likove, koje je retko ko imao priliku da vidi. Njegov film nam pre svega ukazuje da Isis nije tako lako pobediti, kao što tvrde Asad ili Putin. I na toj tezi Levi ulazi u političku diskusiju, postavljajući se vrlo radikalno u temi koja ga kao filozofa, mislioca i pisca u poslednje vreme opčinjava.

PROČITAJTE I OVO:  Promocija romana „Rođeni zli“ Dušana Nedeljkovića

Klimaks filma svakako je trenutak kada Levi pokazuje ženski bataljon dobrovoljaca, čime pojačava već poznati strah Isis-ovih ratnika koji su prestravljeni idejom da postoji mogućnosti da ih ubije žena, što bi značilo po njihovom radikalnom shvatanju Kurana, da bi taj koji strada od ženske ruke bio nečist i ne bi na nebesima dobio svoj harem od 72 device, što mu po zaslugama pripada. Još interesantnije, s druge strane, jeste shvatanje tradicije Pešmerga, koji ne vole svoje stradale da nazivaju mučenicima, jer to vređa kult mrtvih u Džihadu.

Filmovi Bernara Anrija Levija svakako nikoga neće ostaviti ravnodušnim, jer su i vrhunski snimljeni i sa vrlo provokativnim stavom koji pokreće debate i postavlja pitanja.