Afrička „Igra prestola“ i na srpskom jeziku


„Sanjao sam da ću jednog dana pročitati ovakav roman i san mi se ostvario.“ Ovim rečima je Nil Gejmen opisao knjigu „Crni Leopard, crveni Vuk“ autora Marlona Džejmsa, koji je, služeći se afričkom istorijom i mitologijom koliko i raskošnom maštom, napisao jedinstven roman.

Tragač je nadaleko poznat kao vešt lovac. „On ima nos“, kažu za njega. Kad ga unajme da pronađe tajanstvenog dečaka koji je nestao tri godine ranije, Tragač krši svoje pravilo da uvek radi sam i postaje deo spasilačkog tima sačinjenog od neobičnih članova od kojih svaki ima svoje tajne. Među njima je i čovek-životinja poznat kao Leopard.

Tragač prati dečakov miris ‒ od jednog drevnog grada do drugog, kroz guste šume i preko dubokih reka ‒ dok mu put presreću stvorenja rešena da ih sve ubiju. Kako potraga odmiče, Tragač počinje da se pita ko je zapravo nestali dečak. Zašto ga traže tek posle toliko vremena? Zašto toliko ljudi želi da spreči potragu? I, najvažnije od svega: ko govori istinu, a ko laže?

Koristeći se običnim, ali često neobično postavljenim rečima, autor je stvorio opčinjujuću atmosferu koja opija mirisom afričkih pustinja, savana i gradova podignutih visoko među drvećem ili uklesanih u stenu. Kroz priču o ovom neobičnom svetu Džejms istražuje pitanje istine, granica moći i ljudsku potrebu da dokučimo i jedno i drugo.

Marlon Džejms (1970) rođen je u Kingstonu na Jamajci. Objavio je četiri romana. Za roman „A Brief History of Seven Killings“ dobio je Bukerovu nagradu, a za roman „Crni Leopard, crveni Vuk“ nagradu „Rej Bredberi“.

„Crni Leopard, crveni Vuk“, roman u kome granice između stvarnog i nadrealnog ne postoje, možete pronaći od srede 19. avgusta u svim većim knjižarama.

PROČITAJTE I OVO:  "Problem tri tela": Mali zeleni i mali crveni